Vedel hapnik

Vedel hapnik (LOX - LIQUID OXIGEN) on kahvatusinine vedelik, mis viitab tugevatele paramagneetilistele omadustele. See on üks hapniku neljast agregaatolekust. Vedela hapniku erikaal on 1,141 g/cm³ ja sellel on mõõdukaid krüogeenilisi omadusi külmumispunktis 50,5 K (-222,65 °C) ja keemispunktis 90,188 K (-182,96 °C). Vedelat hapnikku kasutatakse laialdaselt kosmose- ja gaasitööstuses, allveelaevade käitamises ja väga laialdaselt meditsiinis.

Hapniku paisumiskoefitsent agregaatoleku muutumisel gaasiliseks on 860:1 temperatuuril 20 °C, mida kasutatakse mõnikord hingamiseks vajaliku hapnikuga varustamise süsteemides äri- ja sõjalennukites, samuti hapniku transportimiseks ja tarnimiseks pikkade vahemaade taha. Üks autohaagis suudab vedelal kujul  hapniku  vedada sama palju kui 11 veoautot gaasilises olekus hapnikku (40-liitristes pudelites)!

Tänu oma krüogeensele olemusele võib vedel hapnik põhjustada materjalide rabedust, mis sellega kokku puutuvad. Vedel hapnik on ka väga võimas oksüdeerija: orgaaniline aine põleb kiiresti vedela hapniku keskkonnas, vabastades palju soojust. Lisaks võivad mõned ained, mida on immutatud vedela hapnikuga, ettearvamatult plahvatada. Naftatoodete puhul võib sellist toimimist tihti näha, sealhulgas asfaldi puhul. Seetõttu ei ole kohas, kui kasutatakse vedelat hapnikku, asfaltkate lubatud.

Vedel hapnik on laialt levinud oksüdeerija raketikütuses, tavaliselt  kombinatsioonis vedela vesiniku või petrooleumiga. Selle kasutamine on tingitud kõrgest eriimpulsist, mis saadakse selle oksüdeerija kasutamisel raketimootorites.

 

  
   Külastage oma riigi kodulehte:

   Eesti
   Läti
   Leedu
   Venemaa
   Ukraina

 Global web
 www.elmemesser.eu